⏰ زمان تقریبی لازم برای مطالعه: ⏳ 5 دقیقه

طراحی شهری فرایندی است که به شکل‌دهی فیزیکی بافت‌های مختلف شهری و روستایی منجر می‌شود و با رویکرد ساختارگرایی به ایجاد اماکن متعدد می‌پردازد و طراحی ساختمان‌ها، فضاها و چشم‌اندازها را در برمی گیرد و نهایتاً جریانی را به راه می‌اندازد که به عمران و آبادی شهری کمک می‌کند.

 

 

برخلاف معماری که فقط بر روی ساختمان‌ها به صورت انفرادی تمرکز می‌کند، طراحی شهری با مجموعه ساختمان‌ها، زیرساخت، خیابان‌ها، مناطق عمومی، محله‌ها و مناطق، و تمام شهر سر و کار دارد، که هدف آن ساخت محیطی عادلانه، زیبا، کارا، و پایدار است.

 

در طول ۱۵ سال گذشته، دبی یکی از بیشترین رشدهای شهری را تجربه کرده‌است. رشد آن با ساخت برج‌های بلندمرتبه، به عنوان نماد مدرن سازی، جهانی سازی و موفقیت اقتصادی همراه بوده‌است.

در طول ۱۵ سال گذشته، دبی یکی از بیشترین رشدهای شهری را تجربه کرده‌است. رشد آن با ساخت برج‌های بلندمرتبه، به عنوان نماد مدرن سازی، جهانی سازی و موفقیت اقتصادی همراه بوده‌است


 

تعریف طراحی شهری

طراحی بخشی از هنر سازمان دادن فضای کالبدی است که با رشته‌های مختلف علمی و هنری مانند برنامه‌ریزی شهری، معماری و منظر سازی، مهندسی فنی، مهندسی ترافیک و حمل و نقل روانشناسی، جامعه‌شناسی و اقتصاد سر و کار دارد و در عین حال با سیاست و فرهنگ نیز ارتباط پیدا می‌کند و دامنهٔ فعالیتش بسیار گسترده‌است. گستردگی فعالیت طراحی شهری نشان می‌دهد که این فعالیت مانند یک طرح معماری نیست که با طرح مشخصی شروع شود یا پایان پذیردبه عنوان مثال یک میدان به عنوان عنصری از سازمان فضایی شهر در طول تاریخ تکون می‌یابد، دگرگون می‌شود، تغییر می‌کند یا مدام عوض می‌شود. چنین فضایی می‌تواند از عهد باستان شروع شود، قرون وسطی را پشت سر گذارد، رنسانس را ببیند و امروز هم بتواند در آن فعالیت و زندگی کند. حوزه تداخل طراحی شهری با معماری همواره مورد بحث بوده، همان‌طور که میزان ارتباط طراحی شهری با برنامه‌ریزی نیز بحث‌برانگیز بوده‌است. پیش از اینکه مسئله تداخل تخصص طراحی شهری با معماری یا برنامه‌ریزی شهری مورد بررسی قرار گیرد، لازم است به «مقیاس طراحی» توجه شود.

💡 مطالعه بیشتر 👈🏻  وظایف مهندس ناظر معماری

 

دشواری پیش‌بینی آینده ایجاب می‌کند که طراحی شهری انعطاف‌پذیر باشد، بتواند خود را با حرکات و نوسانات و تصمیم‌گیری‌ها تطبیق دهد، اصلاح شود و به قولی مدارا کند.

 

مقیاس طراحی

اصولاً طراحی ابعاد مختلفی دارد. از طراحی شیئی ساده، نیمکت یا باجه تلفن که در فضای شهری قرار می‌گیرد، تا طراحی منطقه همه موضوع بحث طراحی است، با این تفاوت که طراحی در مقیاس کوچک مفهومی محدود دارد، محصول ان مشخص است و خواسته‌های طراح بیشتر مبتنی بر مواردی مانند راحتی، زیبایی، دوام و صرفه اقتصادی است، اما طراحی در مقیاس شهر و منطقه مفهومی وسیعتر پیدا می‌کند و در اینجا نتیجه کار نه بر اساس طرح‌های قطعی، بلکه بر پایه طرح‌های انعطاف‌پذیر و مبتنی بر رهنمودهای مشخص قرار می‌گیرد که با محاسبه عوامل مؤثر سیاسی و اجتماعی-اقتصادی به صورت مداوم در طول زمان شکل میابد ولذا صورت فرایند به خود می‌گیرد. در واقع فرایند طراحی یک خانه پیچیده تراز فرایند طراحی یک نیمکت و طراحی یک شهر دشوارتر از طراحی یک خانه است و به همین منوال، طراحی محیطی محیطی در مقیاس شهر و منطقه به نسبت بعد برنامه‌ریزی پیدا می‌کند.

 

هدف از طراحی شهری

فضاهای سبز در شهرها نقش زیست‌محیطی، تفریحی و زیبایی دارند. کیفیت هوا با وجود درخت‌ها افزایش می‌یابد. در هوای گرم تابستان درختان به کاهش اثر «جزیره گرمایی شهری» کمک می‌کنند. درختان هم چنین محیط زیست بسیاری از پرندگان هستند که وجود آنها به زنده بودن شهر کمک بسیاری می‌کند.

طراحی شهری بخش بسیار مهم و حساسی از هویت شهروندان یک شهر به‌شمار می‌رود. بدین معنا که چگونه می‌اندیشند، چه امکاناتی در دسترس داشتند و چه متخصصانی نبوغ خود را ارائه دادند تا شهری که در آن زندگی می‌کنیم ساخته شده‌است. زمانی که این عوامل را کنار یکدیگر قرار می‌دهیم تا ترکیبی از یک شهر را ارائه نماییم، سیمای شهر گویای فرهنگ و نگرش آن جامعه می‌باشد. معیار فرهنگی، سلیقهٔ شخصی، تفکر و امکانات نهادهای اجتماعی در یک کشور تعیین‌کنندهٔ نمای ظاهری شهری و بالطبع طراحی شهری است.

💡 مطالعه بیشتر 👈🏻  دکوراسیون و معماری داخلی ، تفاوت در چیست؟

 

فضاهای سبز در شهرها نقش زیست‌محیطی، تفریحی و زیبایی دارند. کیفیت هوا با وجود درخت‌ها افزایش می‌یابد. در هوای گرم تابستان درختان به کاهش اثر «جزیره گرمایی شهری» کمک می‌کنند. درختان هم چنین محیط زیست بسیاری از پرندگان هستند که وجود آنها به زنده بودن شهر کمک بسیاری می‌کند

 

طراحی شهری از یک سو باید حداقل خدمات و امکانات شهری را به‌طور یکسان در اختیار کلیه شهروندان قرار دهد و از سوی دیگر تنوع و امکان انتخاب جایگزین متفاوت را برای گروه‌های مختلف جامعه فراهم سازد.

هدف اول مستلزم یکنواختی استانداردها و جامعیت آن می‌باشد، ولی هدف دوم تنوع استانداردها و به‌کارگیری تدابیر و راهبردهای متخصصان و افراد ذی‌صلاح در شهرسازی را ایجاب می‌نماید.

طراحی شهری در چارچوب کلی فرایند برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری جامعه، نیاز به تشکلات رسمی دارد تا از این طریق قشرها و گروه‌های فرهنگی جامعه نتواند به ارزش‌ها و آرمان‌های خود جامهٔ عمل بپوشانند و پیشنهادهای طراحی را که نهایتاً به صورت سرمایه‌گذاری شهری، مرمت، نوسازی، بازسازی و ساخت و حفظ بناها در می‌آید، بهتر ارائه دهند.

 

 

اگر از هر قشر خواسته شود تا نظر خود را در مورد شکل شهر و نقش شهر بیان کند در طراحی شهری، تنوع، هماهنگی و زیبایی سیمای شهر و الگوی فعالیت‌ها به بهترین نحو فراهم می‌آید. زیرا در این حالت طراحی شهری رفتارهای جمعی خواسته‌های فرهنگی و هویت گروهی را منعکس می‌سازد. فرضیه اصلی در این‌جا این است که طراحی خیال پردازانه با استفاده مشترک از فضا و سهیم شدن در امکانات و دسترسی متعدد به عملکردهای شهری و تنوع در شیوه‌های زندگی می‌تواند برخی از تضادهای بارز بین گروه‌ها را از بین ببرد.

 

طراحی شهری به عنوان یک حرفه یکپارچه

طراحان شهری با معماران، مهندسان فضای سبز، مهندسان حمل و نقل، برنامه ریزان شهری و طراحان صنعتی همکاری می‌کنند تا شهر را تغییر شکل دهند.

💡 مطالعه بیشتر 👈🏻  معماری چیست؟

 

دستور کار طراحان شهری

 • وسعت دید دادن به فضای شهری؛ استفاده از ابتکارهایی چند در تولید و بازتولید محیط‌های پیرامونی
 • طراحی فضاهای ساخته شده؛ از کل شهرها و حومه‌های آن‌ها گرفته تا خیابان‌ها و میدان‌ها ارائه نظرات خود بر چگونگی عمران و احیای شهرها
 • تحقیق و تفحص پیرامون مناطق مورد نظر و ساکنان آن‌ها در نظر گرفتن بافت فیزیکی، سیاسی، اقتصادی و روانشناسی حاکم بر آن مناطق
 • تحت تأثیر قرار دادن مردم با ابتکارات خود، کمک به آن‌ها در اتخاذ تصمیم‌هایی مناسب و آموزش آن‌ها جهت ایجاد مکان‌های مطلوب
 • توسعه سیاست گذاری‌های نوین پیرامون ساخت و سازهای شهری
 • مشاور گروهی؛ کمک به مردم برای بر عهده گرفتن نقش‌هایی پیرامون سازندگی و طراحی حومه‌ها
 • ارائه تصاویر گرافیکی از طراحی‌های کلی و تکنیکی گرفته تا استفاده از آخرین دستاوردها در طراحی‌های کامپیوتری

 

عوامل مؤثر در طراحی شهری

 • درجه حرارت محیط (درجه حرارت متوسط سالیانه، متوسط سردترین ایام سال، متوسط گرم‌ترین ایام سال و…)
 • میزان بارندگی درمحیط (باران، برف، تگرگ، بیشترین میزان بارندگی، ایام بارندگی، میزان متوسط بارندگی و…)
 • میزان رطوبت محیط (حداکثر، حداقل، متوسط، ایام مرطوب و شرجی، ایام خشک و…)
 • تابش آفتاب (زاویه تابش در ماه‌های مختلف سال، شدت تابش، ساعات تابش در ایام مختلف سال و…)
 • زمین لرزهها (شدت، تاریخچه، تواتر و…)
 • معادن موجود در محیط
 • خواص فیزیکی و شیمیایی خاک محیط (استعداد کشاورزی، املاح موجود در خاک، قابلیت استفاده برای مصالح و…)
 • وضعیت آب منطقه (آب جاری، آب زیرزمینی)
 • مشخصات آب محیط (میزان املاح شیمیایی، سختی هدایت الکتریکی، مقدار آلودگی و…)
 • وزش باد در محیط
 • فضای سبز محیط (جنگل‌ها، مراتع، زمین‌های زراعی، باغ‌ها و…)
 • توپوگرافی (کوه، تپه، دشت، دره، مقدار شیب)
 • زیبایی‌های طبیعی محیط
 • راه‌های ارتباطی موجود
 • امکانات بالقوه محیطی برای تعیین نوع عملکردهای شهر

 

هزینه

طراحی شهری فعالیتی پر هزینه‌تر از برنامه‌ریزی شهری می‌باشد و مستلزم به‌کارگیری منابع کمیاب و متخصصان حرفه‌ای ماهر است. این نکته حائز اهمیت است که فعالیت‌های طراحی شهری در جهاتی سوق داده شود که عملکردها و عوامل شکل دهندهٔ شهری بیشترین تأثیر را روی رفتار کلی افراد و بافت و فرم شهر داشته باشد.

 

 

با مهندس ابزار به روز باشید!