⏰ زمان تقریبی لازم برای مطالعه: ⏳ 3 دقیقه

سیستم اعلام سرقت هوشمند (Theft alarm)

در واقع سیستم اعلام سرقت یک بخش مهم از سیستم امنیت ساختمان را تشکیل می دهد. امنیت و آرامش در دنیای مدرن امروز رویدادی اجتناب ناپذیر است. تنوع درانواع سیستم های اعلام سرقت و قفل های برقی و درب های ضد سرقت خود گویای این موضوع است. یکی از محورهای اصلی در طراحی خانه هوشمند همواره اهمیت به حفاظت از ساکنین و جلوگیری از ورود سارقین به منزل است. به عبارت دیگر، خانه هوشمند با بهره گیری از مدار منطقی به محافظت از خود می پردازد. اعلام سرقت که با نام دیگر دزدگیر نیز شناخته می شود.

عملکرد سیستم به اینگونه است که پیش از ورود شئی و یا شخصی به محل مورد نظر، با صدای آژیر و یا با برقرای تماس تلفنی، حضور افراد غیر مجاز را اعلام میکند. به نحوی که هنگام خروج از خانه با فعال سازی سناریو اعلام سرقت سیستم هوشمند، از روی مانیتور لمسی تعیین می کنیم که پس از چند دقیقه از خروج ما حضور افراد دیگر را در صورت غیر فعال ننمودن سیستم، غیر مجاز اعلام نموده و با عکس العمل هایی نظیر آژیر و فلاشر نمودن چراغ های منزل و برقراری تماس توسط سیستم تلفن کننده خانه هوشمند، به صاحب خانه اطلاع رسانی می شود. امروزه در بازار انواع مختلفی از این نوع سیستم اعلام سرقت وجود دارد که از لحاظ شکل، ساختار و تکنولوژی متفاوت هستند .

 

ویژگی های سیستم اعلام سرقت  هوشمند

  • این سیستم ازطریق دستگاه کارتخوان، موبایل و مانیتور لمسی قابل دسترسی است.
  • قابلیت کنترل از راه دور سیستم.
  • چک کردن وضعیت سیستم سرقت به جهت تشخیص علت فعال شدن سیستم.
  • سادگی استفاده از سیستم به دلیل رابط کاربری (Interface ) فارسی.
  • عدم نیاز به حمل ریموت کنترل و یا تجهیزات جانبی برای فعال یا غیر فعال نمودن سیستم سرقت.
  • مجهز نمودن سیستم به سنسورهای تشخیص شکسته شدن شیشه.
  • بهره گیری از سنسورهای تشخیص حرکت با استفاده از تکنولوژی مادون قرمز (passive infrared )
  • غیر فعال نمودن دزدگیر از طریق وارد نمودن رمز عبور و یا کشیدن کارت در هنگام ورود به منزل.-فعال ماندن سیستم اعلام سرقت در صورت قطع بودن برق شهری بواسطه ی باطری داخلی دستگاه.
  • امکان انتخاب عکس العمل های دزدگیر از روی مانیتور لمسی سیستم هوشمند.
💡 مطالعه بیشتر 👈🏻  ترانسفورماتور ولتاژ

 

 

 

اجزا تشکیل دهنده سیستم اعلام سرقت هوشمند

در واقع سنسور یا حسگر از مهم ترین اجزای هر دزدگیر یا به تعبیری دیگر هر سیستم امنیتی است که دزدگیر هوشمند هم از این قاعده مستثنا نیست . حسگرها انواع و اقسام مختلفی دارند که در این میان به سنسور دود ، حرارت ، ردیاب های حرکتی ، ردیاب های فرا صوت ، ردیاب های اولتراسونیک و ردیاب های ریز موج می توان اشاره کرد .

بلندگو با توان صدای بالا نیز یکی از اجزای لاینفک دزدگیر است که باید در محفظه ای فلزی و با دوام قرار داشته باشد تا در اثر ضربه احتمالی دچار مشکل نشود . نکته قابل ذکر این است که بلند گو باید در محلی بلند و دور از دسترس و همین طور در محلی باز قرار داشته باشد تا صدای آژیر آن به خوبی در فضا پخش گردد . از دیگر اجزا این دزدگیرها، پنل کنترل هشدارها، صفحه کلید، اتصالات داخلی، واحد کنترل ساختمان و تجهیزات هشدار دهنده را می توان نام برد .

 

 

 

با مهندس ابزار بروز باشید!