⏰ زمان تقریبی لازم برای مطالعه: ⏳ 2 دقیقه

بتن مگر در میان انبوه انواع بتن مانند بتن سبک، بتن سنگین، بتن شفاف، بتن معمولی، بتن آماده و … از اهمیت خاصی برخوردار است. در این مقاله قصد داریم به کاربردهای بتن مگر، خصوصیات، مواد تشکیل دهنده، نکات اجرایی و انواع آن بپردازیم. در ادامه با ویکی ساختمون همراه باشید.

فهرست مطالبی که در این نوشته مطالعه خواهید کرد

بتن مگر

بتن مگر یا بتن لاغر (Lean Concrete) بتنی است که در پروژه‌های ساختمانی و راهسازی در بخش زیرین سازه اجرا می‌شود. این بتن نیز مانند تمام بتن‌ها مخلوطی از سیمان، شن، ماسه و آب است. تنها وجه تمایز آن با سایر بتن‌ها در نسبت مواد تشکیل دهنده آن است. معمولا نسبت مواد تشکیل دهنده بتن مگر ۱:۳:۶، ۱:۴:۸ و ۱:۵:۱۰ است. بتن لاغر نسبت به بتن سنگین از استحکام کمتری برخوردار است که این امر هم به دلیل حجم کم‌تر سیمان و حجم بیش‌تر آب آن است. اهمیت بتن مگر در سازه‌ها خاص و محدود است ولی نمی‌توان آن را نادیده گرفت و اجرای آن الزامی است.

کاربرد بتن مگر چیست

بتن مگر در پی سازی کاربرد دارد. از این بتن علاوه بر ساختمان سازی در جاده سازی نیز بهره گرفته می‌شود. هدف از به کار بردن این بتن هموار و تراز کردن زمین‌های به اصطلاح کثیف است.

کاربرد اصلی این بتن در ایجاد یک سطح صاف و تراز برای اجرای فونداسیون یک سازه و جلوگیری از تماس فونداسیون سازه با خاک است.

مهم‌ترین کاربرد یا به طور بهتر مهم‌ترین وظیفه بتن مگر در جلوگیری از تماس فونداسیون با خاک است. خاک رطوبت فونداسیون را به خود جذب می کند و در ثانی سولفات موجود در خاک می تواند فونداسیون را ضعیف کند یا خسارت به آن وارد کند.

 

 

با مهندس ابزار بروز باشید!

💡 مطالعه بیشتر 👈🏻  ™LifeShield چیست و چه کابردی دارد؟