⏰ زمان تقریبی لازم برای مطالعه: ⏳ 5 دقیقه

فهرست مطالبی که در این نوشته مطالعه خواهید کرد

تلفن تحت شبکه

این گونه تلفنها یک دستگاه دیجیتالی باهوش با واسط شبکه  LAN می‌باشد، IP-Phone دارای یک آدرس IP وکانکتورهای استاندارد (RJ- 45) می‌باشد لذا اینگونه تلفنها می‌توانند درون هرپورتی درشبکه LAN قرار گیرند

IP-Phone ها  قادرند شماره تلفن داخلی خودشان را باخود حمل کرده بطوری که هرگز یک مکالمه‌ را از دست ندهند. با استفاده‌ از این تلفنها می‌توان ارتباطات کنفرانس ایجاد نمود. می‌توان اطلاعات web را درحال پاسخ به مکالمه خواند و یا به یک سرویس Web based  برای چک کردن پست الکترونیکی، وضعیت هوا، شرایط ترافیک یا چک کردن موجودی خود در بانکLogin کرد.

 

 

عموماً این تلفنها قادر هستند دیتا و صوت را روی LAN های موجود ارسال نمایند. علاوه بر توانایی‌های مذکور بعضاً این تلفنها قادر هستند کاربردهای بیسیم را همراه با کاربردهای تلفن معمولی دریک ساختار تلفنی واحد ارائه نماید. عموماً نرم‌افزار این سیستمها قابلUpgrade شدن‌‌ می‌باشند.

برخی از قابلیت‌های IP Phone

 •  کیفیت صدای HD
 • اتصال هدست
 • امکان داشتن داخلی های متعدد
 • دفترچه تلفن هوشمند
 • دفترچه تلفن تحت شبکه
 • گزارش تلفنی پیشرفته
 • امکان تامین برق از کابل شبکه
 • رمزگزاری مکالمات صوتی
 • دارای دکمه کنترلی صدا برای ارتباطات ورودی روی بلندگو و گوشی تلفنی.
 • غیرفعال نمودن یک ارتباط بدون اینکه گوشی را روی قلاب بگذاریم.
 • دارای قابلیت Mute Function  برای قطع گوشی و میکروفن بدون استفاده از دست.
 • انتقال مکالمه به Extension دیگر ویا به یک شماره دیگر.
 • انجامCall Forward  به شماره‌های داخلی و خارجی.
 • دارای نشانه‌گر انتظار پیام(MWI).
 • توانایی ایجاد Conference تلفنی
 • ارائه سرویس Call back
 • ارائه سرویس Call Conferencing
 • ارائه سرویس Call Forwarding
 • ارائه سرویس Call Hold
 • ارائه سرویس Call Transfer
 • ارائه سرویس Do not disturb
 • ارائه سرویس Intercom
 • ارائه سرویس ‍Paging
 • ارائه سرویس Speed dialing

 

راهنمای خرید یک IP Phone

بعد از مطالعه آنچه تا به حال در این نوشته خوانده اید، قصد داریم که یک راهکار ساده برای انتخاب IP Phone معرفی کنیم. در صورتیکه گام به گام مراحل زیر را انجام دهید در انتها ملاحظه خواهید کرد که انتخاب IP Phone چندان سخت نیست :

💡 مطالعه بیشتر 👈🏻  انرژی خورشیدی؛ تاریخچه و کاربرد

گام اول

در حال حاضر از چه سیستم تلفنی یا سرویس VoIP استفاده می‌کنید ؟

برای اینکه یک تلفن تحت شبکه کارایی داشته باشد، باید با سیستم تلفنی یا سرویس VoIP شما همخوانی داشته باشد. با ظهور سیستم‌های تلفنی کد باز ( open source )، بعضی تصور می‌کنند هر تلفن تحت شبکه ای می‌تواند با هر سیستم تلفنی یا سرویس VoIP کار کند؛ اما متأسفانه چنین نیست. بنابراین قبل از اقدام به انتخاب تلفن تحت شبکه دربارهٔ پروتکل ها و codecهای پشتیبانی شده در سیستم تلفنی و سرویس VoIP خود آگاهی کسب کنید.

گام دوم

چه کسی از این تلفن استفاده خواهد کرد ؟

نیازها، بسته به موقعیت شغلی کاربر تلفن، متغیر خواهد بود؛ هر فرد نیز به دنبال استفاده خاص خود از تلفن تحت شبکه خواهد بود. اگر امکان صحبت با تک تک کاربران آتی وجود ندارد، می‌توانید از پیشنهاداتی که در بخش بالا مطرح شد استفاده کنید و حداقل موقعیت کاری افراد را مشخص کنید.

گام سوم 

انتظارات کاربر/موقعیت از تلفن تحت شبکه چیست ؟

بسیاری مردم از تلفن‌ها انتظار ارائه امکانات استانداردی مانند انتقال تماس، انتظار در پشت خط ( Call Waiting )، کنفرانس تلفنی، امکان ادامه مکالمه تلفن از طریق سایر دستگاه‌های تلفن موجود در سیستم ( Call Parking ) و غیره را دارند. آنچه باید مورد توجه شما قرار بگیرد امکاناتی مانند مجهز بودن تلفن به بلندگو، صفحه نمایش بزرگ، قابلیت Sidecar برای افزایش داخلی ها و … است.

گام چهارم

کاربر/موقعیت مورد نظر در لحظه چند تماس دریافت می‌کند ؟

این پرسش بسیار مهمی است؛ چرا که تعداد داخلی هایی را که یک تلفن تحت شبکه باید پشتیبانی کند، مشخص می‌کند. در حالی که یک کارمند متوسط می‌تواند با استفاده از 3 تا 5 داخلی نیاز خود را مرتفع کند، اپراتورها، مسئولان اجرایی و مسئولان پذیرش، معمولاً به بیش از 10 داخلی نیاز دارند.

گام پنجم

میزان استفادهٔ شما از تلفن تحت شبکه در چه حدی است ؟

💡 مطالعه بیشتر 👈🏻  راه اندازی و سیم کشی آیفون، تلفن و آنتن مرکزی

اگر فردی هر روز و در تمام طول روز با تلفن سروکار دارد، به یک تلفن با کیفیت نیاز خواهد داشت. یک تلفن با کیفیت بالا در استفاده طولانی مدت پایداری و دوام بیشتری از خود نشان خواهد داد. بنابراین اگر قصد خرید تلفن برای کاربری با استفاده بالا را دارید، حتماً یک تلفن تحت شبکه با کیفیت عالی خریداری کنید.

گام ششم 

آیا نیاز به تلفن تحت شبکه ای با قابلیت مسیریابی( routing ) و سوییچینگ ( switching ) دارید ؟

( تلفن تک پورت یا دو پورت ). در بسیاری از شرکت ها برای هر کارمند تنها یک نود شبکه وجود دارد. اگر این شرایط برای شما نیز صادق است، کامپیوتر رومیزی و دستگاه تلفن تحت شبکه باید به طور مشترک از یک اتصال Ethernet استفاده کنند. در چنین حالتی، به یک تلفن با دو پورت Ethernet RJ45 احتیاج خواهید داشت. اما اگر در شرکت شما مسیر ( route ) جداگانه برای ترافیک شبکه وجود دارد، باید از یک تلفن تک پورت استفاده کنید؛ چرا که دیتای مورد نیاز کامپیوتر شما از مسیر دیگر تأمین می‌شود.

همچنین دقت کنید که هنگام انتخاب تلفنی که دو پورت دارد باید به سرعت پورت شبکه تلفن نیز نگاهی داشته باشید. برخی از تلفن های تحت شبکه از سرعت 100 مگابیت در ثانیه و برخی دیگر از سرعت 1000 مگابیت پشتیبانی می کنند. اگرچه این سرعت ها در برقراری ارتباط تلفنی تاثیری ندارد، اما هنگامی که می خواهید کامپیوتر رو میزی را از طریق یکی از پورت های تلفن تحت شبکه به شبکه کامپیوتری متصل کنید سرعت پورت شبکه تلفن اهمیت پیدا می کند.

گام هفتم 

آیا از فناوری PoE استفاده می‌کنید ؟

اگر در حال حاضر از فناوری PoE ( تأمین برق مورد نیاز از طریق شبکه ) استفاده می‌کنید، باید تلفنی تهیه کنید که از این فناوری پشتیبانی می‌کند. اما در صورتی که از برق شهری برای روشن کردن تلفن استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید در هر اتاق کار، یک پریز برق برای اتصال تلفن تحت شبکه وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که استفاده از فناوری POE جهت تامین برق مورد نیاز تلفن ها به شما این اطمینان را می دهد که هنگام قطع شدن جریان برق شهری، شما می توانید با تامین برق سوییچ POE شبکه تلفن شرکت یا سازمان را زنده نگهدارید.

💡 مطالعه بیشتر 👈🏻  کلید اتوماتیک کمپکت چیست؟

گام هشتم

سرور تلفنی ( IP PBX )/سرویس VoIP شما از چه پروتکل ها و codecهایی پشتیبانی می‌کند ؟

اکثر تلفن‌های تحت شبکه در بازار از SIP و codecهای صوتی اصلی مانند G.711،G.729 و … استفاده می‌کنند. هر چند، ممکن است سیستم تلفنی یا سرویس VoIP شما تنها از H.323، MGCP، پشتیبانی کند لذا یک تلفن مطابق با SCCP یا GSM codec نیاز خواهید داشت. هوشیار باشید تلفنی را که سرویس VoIP شما پشتیبانی نمی‌کند، خریداری نکنید.

گام نهم

برای خرید تلفن تحت شبکه بودجه ای را مشخص کنید.

قیمت تلفن‌های تحت شبکه متغیر است. اگرچه قیمت نباید به عنوان مهمترین فاکتور در خرید تلفن تحت شبکه مطرح باشد، اما لازم است بودجهٔ مشخصی را در نظر گیرید. با این کار علاوه بر رسیدن به دیدگاهی واضح و منطقی در رابطه با هزینه ای که می‌خواهید متقبل شوید، با نگاهی دقیق‌تر، کارایی و ویژگی‌های تلفن تحت شبکه را بررسی خواهید کرد. با استفاده از فیلتر قیمت که در سمت راست صفحه محصولات در سایت تعبیه شده است می توانید بر اساس هزینه ای که مشخص کرده اید تلفن هایی را که در حیطه هزینهء مطلوب شما هستند را مشاهده کنید.

 

با مهندس ابزار بروز باشید!