⏰ زمان تقریبی لازم برای مطالعه: ⏳ 2 دقیقه

 ایزولاتور (Fire alarm isolator)

در واقع  هنگامی که درون یکی از لوپ های سیستم اعلام حریق آدرس پذیر اتصال کوتاه اتفاق می افتد باعث می شود که تمامی تجهیزات (دتکتور ، شستی ، آژیر و … ) که درون لوپ است کاملا از کار بی افتد. بمنظور  جلوگیری از این مشکل ما می توانیم از ایزولاتور استفاده کنیم. مطابق استاندارد اعلام حریق NFPA72 در صورتی که در لوپ (LOOP) اتصال کوتاه پیش آمد نباید بیشتر از یک زون از مدار خارج شود. به همین دلیل در هنگام طراحی به ازای هر زون در هر یک از لوپ ها یک ایزولاتور بکار برد. پس به این نتیجه می رسیم که کاربرد ایزولاتور در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر در زمانی است که سیستم دچار اتصال کوتاه شده است و ایزولاتور در این مواقع جلوی قطع شدن تمام تجهیزات را میگیرد.

نحوه ی عملکر ایزولاتور

پس از نصب ایزولاتور در مدار لوپ در صورت به وجود آمدن اتصال کوتاه در لوپ تنها تجهیزاتی که بین دو ایزولاتور قرار دارد قطع می شود. در واقع کاربرد ایزولاتور در مدار لوپ این است که می آید قسمت اتصال کوتاه مدار LOOP را از قسمت های دیگر جدا می کند و می گذارد بقیه تجهیزات به کار خود ادامه دهند.

ایزولاتور در لوپ های  آدرس پذیر

جهت جلوگیری از بروز مشکل کلی در سیستم اعلام حریق، در هر 2000m2 ، از یک ایزولاتور استفاده شود. برای بالا بردن قابلیت تشخیص ، هر لوپ آدرس پذیر به حداکثر 10,000m2 محدود گردد. موکداً توصیه می شود که لوپ کلاس A اجرا شود.

 

 

 

مدل های  ایزولاتور

در واقع ایزولاتور در دو مدل طراحی میشود. اولین مدل به مانند شکل زیر است که واسط ورودی و خروجی درون یک جعبه قرار گرفته شده است.

💡 مطالعه بیشتر 👈🏻  انواع باتری (UPS) چیست؟

 

 

 

ایزولاتور

 

دومین مدل ایزولاتور به اینگونه است که مانند شکل زیر به جای پایه دتکتور ، آژیر و فلاشر از پایه ایزولاتور استفاده می کنند.

 

 

 

با مهندس ابزار بروز باشید!