⏰ زمان تقریبی لازم برای مطالعه: ⏳ 2 دقیقه

فهرست مطالبی که در این نوشته مطالعه خواهید کرد

کنتاکتور خازنی

در حقیقت کنتاکتور خازنی کنتاکتوری است که برای قطع و وصل خازن سه فاز در بانک خازنی استفاده می‌شود. کنتاکتور خازنی معمولا یا به عنوان یک تجهیز اختصاصی توسط کارخانه‌ها تولید می‌شود یا در بعضی برند‌ها تشکیل شده از یک کنتاکنتور معمولی به همراه یک تجهیز جانبی به نام واحد خازنی می‌باشد که اتصال مکانیکی و الکتریکی این دو تجهیز کنتاکتور خازنی را تشکیل می‌دهد.

دلایلی وجود دارند که نباید برای قطع و وصل خازن در بانک خازنی از کنتاکتور معمولی استفاده کرد که در ادامه به آنها می‌پردازیم در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

علت نیاز خازن به کنتاکتور خازنی

اصولا خازن یک المان الکتریکی با ویژگی‌های منحصر به فرد می‌باشد از جمله این ویژگی‌ها حالت گذرا در سوئیچینگ  آن می‌باشد که به اصطلاح  transient state  اطلاق می‌شود. به زبان ساده تر رفتار خازن در لحظه قطع و وصل، حال چه با فرمان رگولاتور و چه به صورت دستی – خازن در لحظه ی اتصال جریان بسیار بالایی می‌کشد.

با توجه به تکنولوژی خازن که هرساله از سوی سازندگان با پیشرفتهایی هم روبه رو خواهد شد  برای دفعات معدود این شرایط جریان بالا لحظه ی اتصال می‌تواند برای خازن قابل تحمل باشد و اصول تحمل جریان پیک، یک پارامتر برای شناسایی کیفیت خازنها می‌باشد. برای نمونه بر اساس استاندر IEC  تا ۱۰۰ برابر جریان نامی‌برای یک یونیت خازنی در لحظه پیک تحت عنوان جریان هجومی‌  inrush current    مجاز می‌باشد و سازندگان معتبر خازن‌های فشار ضعیف سه فاز مانند خازن فراکو در بعضی مدل‌های خود  تا ۴۰۰ برابر جریان نامی‌را در برخی از تولیدات خود برای لحظه استارت و پیک در نظر گرفته اند.اما مشکل از اینجا آغاز می‌شود که ماهیت بانک خازنی  و مزایای اتوماتیک بودن آن  وابسته به قطع و وصل خازن به دفعات متعدد و نه محدود در روز  می‌باشد که متناسب با تغییرات توان  اکتیو  مصرفی در یک مجموعه و نیاز به جبرانسازی توان راکتیو باید خازن قطع و وصل شود  فلذا نیاز است که برای حفظ سلامت خازن و عدم کاهش طول عمر آن فکری به حال جریان هجومی‌در هر مرحله نماییم.

عملکرد کنتاکتور خازنی

در کنتاکتور های خازنی شیوه عمل به این صورت است که روی کنتاکتور یک سری کنتاکت کمکی نصب میشود و همانطور که در بالا گفتیم به وسیله سیم های دارای مقاوت بالا به کنتاکت های اصلی وصل شده ، کنتاکت کمکی از لحاظ مکانیکی طوری ساخته شده که قبل از کنتاکتور اصلی وصل شود و شارژ اولیه خازن از طریق سیم های مقاومتی صورت پذیرد تا کنتاکتور آسیب نبیند.

💡 مطالعه بیشتر 👈🏻  فیوز مینیاتوری MCB چیست؟

 

 

با مهندس ابزار بروز باشید!