⏰ زمان تقریبی لازم برای مطالعه: ⏳ 8 دقیقه

طراحی جکوزی

طراحی جکوزی

طراحی کاسه جکوزی و طراحی تاسیسات جکوزی دو مرحله مهم طراحی جکوزی هستند.

طراحی سیستم لوله کشی جکوزی و انتخاب تجهیزات مهم‌ترین مرحله طراحی جکوزی است، به‌طور کلی تاسیسات جکوزی شامل مسیر تصفیه، گرمایش و ماساژ است. عموما دو نوع افت فشار در لوله‌ها وجود دارد. افت فشار اصطکاکی و افت فشار ناشی از اتصالات و خم‌ها. هر دو افت فشار با توان دوم سرعت رابطه مستقیم دارند، لذا سرعت بالای آب در لوله­‌های منتهی به جت‌های جکوزی موجب می‌شود که این لوله‌ها به‌طور بالقوه افت فشار بالایی داشته باشند، لذا اگر در طراحی جکوزی به این مساله توجه نشود و سایز لوله‌ها به درستی انتخاب نشود، دبی آب عبوری از جت‌های جکوزی به شدت کاهش پیدا کرده و در نتیجه جت‌ها عمل ماساژ را به‌خوبی انجام نخواهند داد.

دمای آب جکوزی، نرخ تعویض آب آن و دبی آب خروجی از نازل‌ها همه و همه مسائلی هستند که در طراحی جکوزی باید با حساسیت ویژه‌ای به آنها پرداخته شود. سیستم لوله کشی و تجهیزات جکوزی باید به گونه‌ای انتخاب شوند که نرخ تعویض آب جکوزی حداقل ساعتی یکبار باشد. از طرفی دمای 37 تا 39 درجه سانتیگراد دمای استاندارد آب جکوزی است، لذا در طراحی جکوزی باید مبدل‌ها و وسایل گرمایشی توان تامین حرارت لازم جهت رساندن آب به دمای یاد شده را داشته باشند.

طراحی جکوزی

دبی نازل ها

مساله مهم دیگر که هنگام طراحی جکوزی باید مد نظر قرار گیرد دبی آب خروجی از نازل هاست. برای ماساژ ایده‌آل دبی آب خروجی از نازل‌ها باید حداقل 15 لیتر در دقیقه باشد.

دبی نازل جکوزی

از طرفی به علت دبی بالای خروجی از نازل‌های جکوزی، دبی لوله مکش پمپ ماساژ نیز بسیار زیاد خواهد بود، لذا انتخاب قطر لوله مکش پمپ ماساژ حساسیت بسیار ویژه‌ای دارد، چرا که در صورت انتخاب سایز کوچک برای این لوله، علاوه بر افت فشار بالا و ناکارامدی سیستم، سرعت مکش در این لوله بالا خواهد رفت و همین امر موجب می‌شود پای استفاده‌کنندگان از جکوزی به سمت دریچه مکش کشیده شود که از لحاظ ایمنی خطرات زیادی را به همراه خواهد داشت، از طرفی انتخاب سایز بزرگ برای این لوله هزینه‌های زیادی رابه کارفرما تحمیل خواهد کرد، لذا سایز لوله مکش جکوزی باید با محاسبات دقیق (و نه محاسبات سرانگشتی و تجربی) تعیین شود.

معماری جکوزی

مرحله بعدی طراحی جکوزی، طراحی شکل کلی جکوزی و معماری مربوط به آن است. اندازه جکوزی به تعداد نفرات استفاده کننده از آن بستگی دارد، اما عمق جکوزی به‌صورت استاندارد یک متر در نظر گرفته می‌شود. جکوزی را می توان به اشکال هندسی مختلفی ساخت، اما در صورتی که محدودیت فضا وجود نداشته باشد ساخت جکوزی با سطح مقطع دایره‌ای توصیه می‌شود. چرا که جکوزی‌های دایره‌ای کمترین افت فشار را دارند. به‌طور کلی می‌توان گفت جکوزی نشسته حوضچه‌ی آب گرمی است که در آن جریان آب گرم توسط پمپ‌‌های قوی از طریق لوله‌‌های تعبیه شده در قسمت مختلف دیوارۀ حوضچه به داخل حوضچه جت می‌شوند.

💡 مطالعه بیشتر 👈🏻  اصول نظارت تاسیسات مکانیکی

پلان معماری جکوزی

جكوزی دارای يك پله يا پاشويه است تا افرادی كه از آن استفاده می‌كنند بتوانند بر روی آن بنشینند و عمل ماساژ ماهيچه پا و کمر را در تماس با آب پرفشار همراه با هوا انجام دهند. به علت وجود لبگردهای فراوان در جکوزی، در ساخت جکوزی باید حتما از سرامیک‌های ریز استفاده شود. همچنین در صورت توان مالی مناسب کارفرما استفاده از سقف‌های کشسان برای جکوزی، کمک بسیار زیادی به زیبایی بیشتر و جذابیت جکوزی خواهد نمود.

رینگ جکوزی

نکته حائز اهمیت دیگر که موقع طراحی جکوزی باید مدنظر قرار گیرد قطر رینگ‌های جکوزی و محل قرار گیری شیلنگ‌های هواست. رینگ‌ها باید با قطری ساخته شوند که افت فشار در آن‌ها به گونه‌ای نباشد که دبی آب خروجی از نازل‌های مختلف، متفاوت باشد. هنگام طراحی جکوزی باید حتما بر روی نازل‌ها محلی برای شیلنگ‌های هوا در نظر گرفت. چرا که در صورت عدم اختلاط مناسب آب با هوا، عمل ماساژ در جکوزی به خوبی انجام نمی‌گیرد.

رینگ-جکوزی

تنها در صورتی که نازل‌های جکوزی به‌صورت استاندارد ساخته شده باشند می‌توانند عمل مکش هوا را به خوبی انجام دهند، لذا انتخاب نازل‌های مناسب جهت جکوزی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

مطمئنا مطالب یاد شده تنها قسمت‌های اصلی طراحی جکوزی را به‌طور خلاصه مورد بررسی قرار داده و جهت طراحی جکوزی، طراحی و ساخت سیستم تهویه مطبوع، کارهای برقی و روشنایی، طراحی و اجرای فاضلاب و… همه و همه مسائلی هستند که باید بصورت علمی و دقیق و ایده‌آل انجام گیرند.

طراحی جکوزی تلفیقی از علم، تجربه و هنر است که با تخصص‌های زیاد و رشته‌های علمی متفاوت درگیر است.

ساخت جکوزی

اصولا از نظر ساختاری یک استخر و جکوزی دارای شباهت‌ها و تفاوت‌هایی می‌باشند، مهم‌ترین شباهت استخر و جکوزی این است که هر دو سازه باید آب بند بوده و دارای سیستم تصفیه آب به منظور نگهداری بلند مدت آب باشند. از طرفی مهم‌ترین تفاوت‌های استخر و جکوزی را می توان به‌صورت زیر برشمرد:

  • حجم آب استخرها به مراتب بیشتر از جکوزی است.
  • دمای آب در جکوزی بالاتر بوده و جکوزی علاوه بر سیستم تصفیه و گرمایش دارای سیستم ماساژ قدرتمند نیز هست.

مراحل ساخت جکوزی

ساخت کاسه جکوزی و نازک کاری

ساخت کاسه جکوزی به‌وسیله بتن مسلح و آجرچینی رایج است، بر خلاف استخرها، کاسه جکوزی را به شرط استفاده از مواد آب‌بند‌ کننده مناسب جهت آب بندی و اجرای اصولی و حرفه‌ای کار می‌توان با آجر نیز ساخت، چرا که به‌دلیل عمق کم جکوزی فشار هیدروستاتیک آب در جکوزی پایین است.

در هر دو روش ساخت کاسه جکوزی (ساخت کاسه جکوزی به‌وسیله آجرچینی یا ساخت کاسه جکوزی با بتن مسلح)، آب بندی ثانویه باید به‌وسیله مواد مناسب و به‌صورت کاملا اصولی انجام شود.

بعد از ساخت جکوزی و اجرای سیمانکاری و آب بندی ثانویه، نوبت به سرامیک‌کاری جکوزی می‌رسد، انتخاب طرح، شکل و رنگ سرامیک‌ها برای یک جکوزی تاثیر بسزایی در زیبایی جکوزی خواهد داشت. بنابراین انتخاب یک طرح مناسب، شرط اساسی ساخت یک جکوزی زیبا است.

💡 مطالعه بیشتر 👈🏻  سیستم اطفاء حریق مه پاش یا پودر آب | سیستم اطفاء حریق واتر میست (Water-mist)

تاسیسات جکوزی

طراحی و اجرای تاسیسات مربوط به جکوزی، بخش بسیار مهم ساخت آن است، یک جکوزی ایده آل نیازمند تصفیه، گرمایش و جت‌های قدرتمند است. اجرای مسیرهای گرمایش و تصفیه جکوزی نیازمند طراحی دقیق و اصولی است و قبل از اجرا باید سایز لوله‌ها براساس محاسبات دقیق مشخص شود، اما مهم‌ترین بخش تاسیسات یک جکوزی، مسیر جت‌های ماساژ جکوزی است، افت فشار در لوله‌ها با توان دوم سرعت تغییر می‌کند، لذا از آنجا که سرعت آب در مسیر منتهی به جت‌ها بسیار بالاست، افت فشار در مسیر جت‌ها نیز بالا بوده و در نتیجه انتخاب نادرست قطر و مسیر لوله منتهی به جت‌ها، موجب افت فشار بالا در مسیر می‌شود که در نتیجه عمل ماساژ توسط جت‌ها به‌خوبی انجام نمی‌گیرد و در نتیجه جکوزی کارایی مناسبی نخواهد داشت.

 

 

بنابراین انتخاب قطر لوله‌های جت جکوزی باید بر اساس محاسبات مهندسی صورت گیرد و بهترین مسیر جهت عبور لوله‌ها در نظر گرفته شود. همچنین باید توجه داشت جهت انجام عمل ماساژ توسط جت‌های جکوزی، حتما باید قبل از خروج آب از جت‌ها، اختلاط آب و هوا صورت گیرد، لذا برای جکوزی باید از جت‌هایی با شکل سطح مقطع مناسب و شیلنگ‌های هوایی استفاده شود.

جت‌های جکوزی در بالا و پایین جکوزی به دو عدد رینگ متصل می‌شوند. رینگ‌های جکوزی از جنس استیل، گالوانیزه یا به‌وسیله اتصالات ساخته می‌شوند، اما توصیه می‌شود از رینگ استیل جهت جکوزی استفاده شود، چرا که رینگ جکوزی به‌صورت توکار ساخته می‌شود و استفاده از جنس مرغوب‌تر جهت رینگ مناسب‌تر است.

 

جکوزی خانگی

پس از گذراندن یک روز پر تلاش و خسته کننده استفاده از ماساژ آبی و استراحت در جکوزی احساس آرامش فوق العاده‌ای دارد، اما به علت مسافت زیاد و مشکلات ترافیکی غالبا افراد تمایل زیادی در مراجعه به استخر در هنگام خستگی ندارند. لذا در صورت داشتن یک جکوزی خانگی می‌توان از مزایای بسیار جکوزی و آب‌درمانی در منزل بهره گرفت.

اصول ساخت جکوزی خانگی با جکوزی‌های عمومی تفاوت چندانی ندارد، در صورتی که بخواهیم یک جکوزی استانداردی که عمل ماساژ را به‌خوبی انجام دهد داخل منزل شخصی داشته باشیم، باید کلیه اصول ساخت جکوزی را رعایت کرده و از پمپ‌های قدرتمند و لوله‌های مناسب (که بر اساس محاسبات مهندسی انتخاب شده‌اند) استفاده کنیم، هر چند بدیهی است در یک جکوزی خانگی معمولا به علت ابعاد کوچکتر و تعداد نفرات استفاده کننده کمتر، به نسبت یک جکوزی عمومی از پمپ‌هایی با توان کمتر و لوله‌هایی با سایز کوچکتر استفاده می‌شود، اما همچنان این پمپ‌ها به نوبه خود پمپ‌هایی پرقدرت به شمار می‌آیند.

جکوزی آماده

البته هم اکنون جکوزی‌هایی در بازار وجود دارند که تحت عنوان جکوزی آماده و جکوزی خانگی به فروش می‌‌رسند، اما در مورد این جکوزی‌ها توجه به دو نکته مهم حائز اهمیت است، در این جکوزی‌ها از شیلنگ به جای لوله استفاده می‌شود و همچنین به جای پمپ‌های قدرتمند از پمپ با توان پایین استفاده می‌شود، مطمئنا مجموعه شیلنگ و پمپ ضعیف توانایی انجام عمل ماساژ به‌صوت استاندارد را ندارد و در واقع می‌توان گفت سیستم‌هایی که تحت عنوان جکوزی خانگی به فروش می‌رسند بیشتر شبیه به یک وان آب گرم با ریزش ملایم آب هستند تا یک جکوزی استاندارد. هرچند که مسلما این جکوزی‌ها از نظر هزینه ساخت بسیار کم هزینه‌تر از جکوزی‌های استاندارد هستند.

💡 مطالعه بیشتر 👈🏻  تجهیزات کنترل و اندازه گیری

جکوزی آماده چیست؟

ساخت جکوزی خانگی

همانطور که پیش تر اشاره شد ساخت یک جکوزی خانگی به‌صورت استاندارد تفاوت چندانی با ساخت جکوزی برای مجموعه‌های ورزشی ندارد. در هنگام ساخت یک جکوزی خانگی توجه به این نکته ضروری است که جکوزی بر روی زمین یا بر روی سقف طبقات دیگر ساخته می‌شود. در صورتی که جکوزی بر روی سقف اجرا شود باید اطمینان حاصل شود که سازه ساختمان تحمل وزن جکوزی پر آب را دارد. در غیر این‌صورت باید مقاوم سازی‌های لازم انجام شود. در مورد جکوزی که بر روی سقف اجرا می‌شود، آب بندی نیز از حساسیت بیشتری برخوردار است، لذا توصیه می‌شود کاسه جکوزی‌هایی که بر روی سقف اجرا می‌شوند از فایبرگلس ساخته شود تا از آب بندی صد درصد جکوزی اطمینان کامل حاصل شود.

چند نکته مهم در ساخت جکوزی خانگی

دمای آب جکوزی، نرخ تعویض آب و دبی آب خروجی از نازل‌ها همه و همه مسائلی هستند که در احداث جکوزی باید با حساسیت ویژه‌ای به آن‌ها پرداخته شود. سیستم لوله کشی و تجهیزات جکوزی باید به گونه‌ای انتخاب شوند که نرخ تعویض آب جکوزی حداقل ساعتی یکبار باشد. از طرفی دمای ۳۷ تا ۳۹ درجه سانتی‌گراد دمای استاندارد آب جکوزی است، لذا در احداث جکوزی باید مبدل‌ها و وسایل گرمایشی، توان تامین حرارت لازم جهت رساندن آب به دمای یاد شده را داشته باشند. مساله مهم دیگر که هنگام ساخت جکوزی باید مد نظر قرار گیرد دبی آب خروجی از نازل‌هاست، برای ماساژ ایده‌آل دبی آب خروجی از نازل‌ها باید حداقل ۱۵ لیتر در دقیقه باشد.

هزینه ساخت جکوزی

مهمترین عامل در تعیین هزینه ساخت جکوزی، تجهیزات است. چرا که سازه جکوزی یک سازه کوچک است و معمولا زیاد هزینه بردار نیست، اما همین سازه کوچک تاسیسات بسیار پیچیده ای دارد. یک جکوزی، تمام تاسیسات یک استخر کوچک شامل مدار تصفیه و گرمایش را داراست، از طرفی دارای پمپ های ماساژ قوی نیز می باشد. از طرفی  در بازار تجهیزات با برندهای متفاوت چینی، ایتالیایی و آمریکایی وجود دارند که در مورد برخی از تجهیزات قیمت نمونه آمریکایی چهار برابر نمونه چینی است. لذا تجهیزات انتخاب شده برای جکوزی به شدت هزینه ساخت جکوزی را تحت تاثیر قرار می دهد.

نوع سرامیک انتخاب شده برای جکوزی، چراغ ها، تابلو برق، رینگ جکوزی و… نیز بر هزینه ساخت جکوزی موثرند اما همانطور که پیشتر نیز اشاره شد مهمترین عامل تاسیسات جکوزی است.

منبع: رسام استخر

با مهندس ابزار به روز باشید!